A bűnős alumínium fólia

Ha tetszik, oszd meg másokkal is:

Facebook
X
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Threads
Skype

Ha főzéshez, sütéshez használsz alumínium fóliát, számolj vele, hogy megemelheti az ételek nehézfém szennyezettségét, alumínium tartalmát. Kutatások kimutatták, hogy az alufólia használata megnövelheti az ételekkel a szervezetünkbe kerülő mennyiséget.  Az alumínium fóliával történő főzés során az ételbe kerülő alumínium mennyiségét számos tényező befolyásolhatja, például:

  • Hőmérséklet: Főzés magasabb hőmérsékleten
  • Ételek: Főzés savanyú ételekkel, például paradicsommal, káposztával és rebarbarával
  • Bizonyos összetevők: Sók és fűszerek használata a főzés során

A főzés során az ételt átitató mennyiség azonban változhat. Például egy tanulmány kimutatta, hogy a vörös hús alufóliában történő főzése 89% és 378% között növelheti az alumínium tartalmát, míg a baromfiban ez a növekedés 76-215% volt. A legkevesebb növekedést (76-115%) a 60 percig 150°C-on sütött mintáknál volt megfigyelhető, míg a legnagyobb növekedést (153-378%) a 20 percig 250°C-on sütött mintáknál tapasztalták. 

Az élelmiszerek és a főzés során tapasztalt alumíniumnak való napi kitettség biztonságosnak tekinthető. Az egészséges emberek ugyanis hatékonyan képesek kiválasztani a test által felszívott kis mennyiségű alumíniumot, ennek ellenére az Alzheimer-kór kialakulásának potenciális tényezőjeként emlegetik. Az Alzheimer-kór oka ismeretlen, de feltételezhetően genetikai és környezeti tényezők kombinációjának tudható be, amelyek idővel károsíthatják az agyat. Magas alumínium szintet találtak az Alzheimer-kórban szenvedők agyában. Az agyi megbetegedésekben játszott potenciális szerepe mellett néhány tanulmány azt sugallta, hogy az étkezéssel bevitt alumínium környezeti kockázati tényező lehet a gyulladásos bélbetegségben (IBD).

HOGYAN LEHET MINIMALIZÁLNI AZ ALUMÍNIUMMAL VALÓ SZENNYEZÉST FŐZÉS KÖZBEN? 

Lehetetlen teljesen eltávolítani az alumíniumot az étrendből, de a minimalizálásáért dolgozhatunk. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) megállapodott abban, hogy a heti 2 mg/ 2,2 font (1 kg) testsúly alatti szint valószínűleg nem okoz egészségügyi problémákat. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság konzervatívabb becslést alkalmaz: 1 mg testtömeg-kilogrammonként (1 kg) hetente. 

  • Kerüljük a magas hőmérsékleten történő főzést: ha lehetséges, alacsonyabb hőmérsékleten főzzük az ételt.
  • Kevesebb alufóliát használjunk: Csökkentsük az alufólia használatát a főzéshez, különösen, ha savas ételekkel, például paradicsommal vagy citrommal főzünk
  • Használjunk nem alumínium edényeket: például üveg vagy porcelánedényeket
  • Kerüljük az alumínium fólia és a savas ételek keverését: ne tegyük ki az alumínium fóliát vagy a konyhai edényt savas ételeknek, például paradicsomszósznak vagy rebarbarának.

A ribizli bogyók alumínium edényben történő párolása 19-77 mg/kg alumínium-koncentrációt eredményezett a kapott gyümölcslében. A legmagasabb 170 mg/kg alumínium koncentrációt a gőzölő edényben készített rebarbara lében mérték. Ezen túlmenően, mivel a kereskedelemben feldolgozott élelmiszerek alumíniumba csomagolhatók vagy tartalmazhatnak olyan élelmiszer-adalékanyagokat, amelyek tartalmazzák, magasabb alumínium tartalommal rendelkezhetnek, mint házi készítésű megfelelőik. 

A cikkből két tanulságot érdemes levonni: Az egyik, hogy részesítsük előnyben a házilag készített ételek fogyasztását, a másik pedig, hogy csökkentsük a kereskedelemben feldolgozott élelmiszerek vásárlását. Ha ezt a két dolgot szem előtt tartjuk, nagyban tudjuk redukálni az alumínium mennyiségét a szervezetünkben.

*****

Források:

http://www.electrochemsci.org/papers/vol7/7054498.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11259180

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22063217

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18085482

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25712639

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23225010

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11259180

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24129165

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22055893

http://www.fao.org/3/at873e/at873e.pdf

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/…/j.efsa.2008.754

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1397396

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16019791

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4221837

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1490425

OLVASNÁL MÉG?

TOVÁBBI BEJEGYZÉSEK

Pikáns szószos csirkemáj

A csirkemájat minden formájában szeretem. Korábban is írtam már bejegyzést róla, azt itt tudjátok elolvasni (receptek, ötletek). Viszont picit meguntam

ELOLVASOM